A művészasztal
A Japán művészasztal fénykora (1910-1920)
________________
HERMAN LIPÓT
A fénykort természetszerűleg onnan számítom (és az ugyanakkor tagokká lett kortársaim is), amikor "tettekkel tényezőkké" váltunk. (Ez a szép kifejezést Bánffy Dezső miniszterelnök ajándékozta a nemzetnek egy parlamenti beszédében.) Minden kortárs történelemíró gyengéje, hogy saját magát képzeli és hirdeti központnak, s az ő ténykedése idejét a fénykornak.
Nem vagyok az oknyomozó történelem szakembere, meg kell tehát bocsátaniok, hogy nem élek az olyan tudományos módszerrel, amely művészasztalok előidejének történetét követné Budapesten s szerte Európában. Éppen csak megemlítem, hogy mint Párizsban, Münchenben vagy Rómában, Pesten is voltak az íróknak és művészeknek törzsasztalai már az 1848-as időkben. Gondoljuk csak a Pilvaxra, vagy a Pálffy házban létezett Kammon kávéházra, ahová a fiatal Munkácsy járt Szana Tamás társaságában és a mi Japán kávéházi művészasztalunk tagjai is fiatalabb korukban. A Kammon után a társaság a Nikolettiben, a régi Royal kávéházban, az Abbáziában, a Műcsarnok és a Palermo kávéházban tanyázott.
A Japán művészasztala az Andrássy útra néző szélső sarokablak mögött volt. Az akkoriak nem féltek annyira a "cug"-tól, mint a maiak, s a régebben fiókasztalnak számító Kovács Lívia asztalt okkupálták "Munkácsy céh"-asztal neve alatt.
Szép Ernő 1931-ben ezt olvasta fel a Japán művészasztaláról egy Szinyei emlékülésen az Akadémián. Költő írása ez, sok szeretettel, sok nosztalgiával és - hogy képzőművészeti kifejezéssel éljek - sok tájfestéssel:
"Volt egy kávéházunk az Andrássy úton, abban a kedvesebbik időben: a Japán kávéház; fehér majolika falai teli pingálva bambusszal, krizantémmal, vázákkal, álmodott madarakkal. - A kávéház ma is nyitva van,[1] az időtt bezárták. - Akik oda jártunk a Japánba, talán messzibb mentünk, mintha Japánba mentünk volna; távolibb exotikum volt ez a kávéház, mint a fehér lótusz, a zöld thea, s az arany Buddha világa: mert a Japán kávéház az ifjúság tündér-hazája volt. - Oda mentem délután, elhanyagolva regényolvasást, lóversenyt, meg szerelmet is néha; a barátkozás szent idejében olyan szent szükséglete ez az életnek. - A Japán asztalnál ültek azok a művészek és műértő jóbarátok, akikből a mai Szinyei Társaság kerekedett. A Szinyei Társaságnak, hogy mindjárt megmondjam, azét vagyok tagja, hogy képviselve legyenek azok is, akik a hazában nem értenek a képekhez. - Ebben a jelentésemben egy impozáns sokaság képviselőjeként merek a Társaság kedves vendégei elé ülni és itt hangosan beszélni.
Oh, az az ozsonnaidei nagy Japán asztal az Andrássy útra néző tükörablak előtt, amelyről a Pólya Tiborunk pingálta derült csoportképet már őrizetbe vette az Ernst Múzeum; mennyi tréfa esett ott minden istenadta nap, mennyi napsütött históriát meséltek ott a párizsi, müncheni meg nagybányai piktorság életéből; s viták perdültek és szenvedély kürtölt ... vallomások lelkendeztek, mikor, a byroni szavakkal élve: a mennybe látni sok vidám és tiszta gondolaton át. Igaz, csalódásnak, fájdalmaknak a gordonka hangjai is sötétlettek ...
Ma mindenre a nevetésre, vitára, véleményre, sérelemre, lázadó haragra emlékszik és nem emlékszik az ember, úgy mint egy társaságos est témáira, úgy, mint zenére, amely elhangzott, amelyből vissza-visszajövő hangulat, fel-felébredő echó lesz, míg egy elmúlt ünnep hangzik vissza a lélekben, ifjúság, ifjúság ünnepe, művészet és művészek ifjúsága..."
Ezek a költői szavak biztosan közelebb hozzák az olvasót a művészasztalhoz.
Talán Lechner Ödön szívügye volt, hogy ez a művészasztal az Andrássy útra néző ablak mögött legyen. Ő ugyanis szorgalmasan rajzolgatta a márványasztalra zseniális építészálmait, de azért élénk figyelemmel kísérte az utcán folyó életet, a férfiakat, az asszonyokat, a szép lányokat s az örökké változatos panorámát. Lechner szép, franciásra nyírt fehér szakállával, rózsaszín arcával, fejebúbján az elmaradhatatlan házsapkával volt egyik vezére az egész társaságnak. Egyik törzsfőnöke ennek a színes és sokféle egyéniségekből összerakódó birodalomnak. A másik törzsfő vagy Bohémia másik koronázatlan királya az arisztokratikusabb hajlamú Szinyei Merse Pál volt.
Senki sem nevezte ki őket, választás sem volt ... De még csak nem is beszéltek erről, hiszen olyan magától értetődő volt, hogy ők a művészasztal "nagy öregei".
(A harmincas évek közepén, a Japán akkoriban odakerült új tulajdonosa Lechner és Szinyei profilrajzát helyezte a falba, mert azt gondolta, hogy ezzel felélesztheti a régi művészasztalt.)
Krúdy Gyula is megemlékezik varázsos elbeszéléseiben a művészasztal sok tagjáról, sőt "Az utolsó pesti omnibusz és utasai" című írásában (megjelent a "Pesti Napló"-ban 1935. január 28-án) úgyszólván "belép" a Japán kávéházba és odaül a művészasztalhoz. Ezt írja:
"... Megállottak az omnibusz embernagyságú kerekei, a kocsis lenézett legmagasabb bakjáról, amely a fővárosban volt, a kalauz (kondoktor, mint még néhányan nevezték) az utas fogadására sietett, aki nem volt más, mint Lechner bácsi.
Ez az ezüstszakállú, bohókás tekintetű, igen finom fekete kabátban megjelengető úriember arról volt nevezetes, hogy temérdek szép házat épített Pesten, nagy része volt abban, hogy a lakosság megbámulja az építészet csodáit, amelyekkel tervezeteiben pazarul bánt.
Muzeális megjelenésű férfi volt; akár a művészkávéház kirakati ablakánál ült, kimosolygott az Andrássy út járókelőire, valamint helyeslőleg bólintott a körülötte helytfoglaló ifjú művésznemzedék fel: mindig volt valami a magatartásában, mintha az imént lépett volna ki egy klasszikus olajkép rámái közül.
Reneszánsz-korabeli érzelmekkel viseltetett az élet iránt annak nagy szeretetében ugyanezért kedélyesen felült az omnibuszra, ha városligeti hangulatokat, ifjú nők bolondozásait, régi pesti tréfákat akart élvezni. Ízeit bizonyára úgy becsülte az életnek, mint egy öreg király, aki vigyázgat hátralevő évei harmóniájára.
(Hír szerint szobra ugyanott áll nemsokára, ahol hajdan az omnibuszt megállította.)"
.......