Olli Ollinpoika Burman

How are you related to Olli Ollinpoika Burman?

Connect to the World Family Tree to find out

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Olli Ollinpoika Burman

Swedish: Olof Olofsson Burman
Also Known As: "Olavi"
Birthdate:
Death: May 05, 1737 (84-93)
Filppula, Kauhajoki, Finland
Immediate Family:

Son of Olof Burman and N.N.
Husband of Elisabeth Andersdotter Riippi and Kaisa Eskontytär
Father of Henrik Olofsson Burman; Anders Olofsson Burman, Riippi; Maria Ohlsdotter Filppula; Kalle Olavinpoika Ala-Jouppi; Anna Olavintytär Kuivanen and 4 others

Occupation: Koskelan isäntä Teuvalla 1698-1718
Managed by: Juha Mustonen (Geni Curator)
Last Updated:

About Olli Ollinpoika Burman

Matti Lund: Lisää Burmaneja löytyy Kauhajoen Filppulasta. Antintytärten ja Antinpoikien erottelua Kauhajoen Filppulassa. Eteläpohjalaiset Juuret 1/2014.:
Olli Ollinpoika Burman (myös Koskela, Koskelan kruunutilan isäntä 1678-1718) toimi Kristiinnkaupungin porvarin purjehtijana, Nämpnäsin Jossfolkin isäntä 1723, huonemiehenä Ivarsissa ja Filppulassa,

  • Toinen vaimo 1724 Kaisa Eskontytär, k. 20.11.1741 Kauhajoella.

Isä tullut Ruotsista, DNA-tutkimuksen mukaan , katso profiilin keskustelu

Kristiinankaupungin Historia: Olli Burman ei voinut osallistua käräjille, koska vaimo vakavasti sairaana 1700. Kysymys oli laivasta ja rahdinkuljetuksesta.

Teuvalta vietiin helmikuussa vuonna 1714, yhteensä 19 lasta, joista 13 poikaa. 1 Toisen kerran venäläiset vangitsivat Teuvalaisia syksyllä v.1714 ja ottivat samalla mukaansa karjaa, viljaa ja kaikenlaista irtaimistoa.
Koskelan taloa ennen isoavihaa isännöinyt Olli Ollinpoika Burman jätti Koskelan venäläisten miehitysaikana ja pakeni perheineen Närpiöön, eikä palannut enää Koskelaan.

 ''Ranta Raimo ja Sarvas Anja, Teuvan Historia'' vuoteen 1795. s 352, s 353, s 343 s 370, s 377, s 398, s 383

Närpiön talvikäräjät 1733, Antti Niileksenpojan perintö: edesmenneen tyttären, vaimo Liisa Antintyttären lasten 7 pojan ja 3 tyttären (10 lasta) välillä. Tämän mukaan kaikki Olli Burmanin lapset ovat Liisa Riipin kanssa saatuja. Lähde: Teuvan Riippi, Markku Pihlajaniemii, Elise Airas ja Tapio Piirto, Eteläpohjalaiset Juuret 4/2002 https://www.etelapohjalaiset-juuret.fi/wp-content/uploads/2020/05/J...



1. Vihitty (vaimo Liisa Antintytär † 13.10.1723 )

Olof Burmanin ensimmäisen vaimon Liisa Antintyttären kuolema Teuvalla † SSHY kuollut 13.10.1723 http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=1046... Teuva, syntyneet-vihityt-kuollut 1722-1768.
HISKI/Teuva kuollut 13.10.1723 h:u Elisabet Riip omainen: Olof Burmans
Hiski: http://hiski.genealogia.fi/hiski?fi+t366067
Teuvan seurakunnan arkisto - Syntyneiden ja kastettujen, vihittyjen, kuolleiden ja haudattujen luettelot 1722-1768 (IC:1), jakso 115: kuolleet 1723-1729; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7557703 / Viitattu 10.1.2020

2. Vihitty (vaimo Carin Eskilsdotter † 20.11.1741)

OLOF Buurman Filpula:
Ilmajoen seurakunnan arkisto - Rippikirja 1732-1740 (IAa:3), jakso 214: Kyrkioby, Filpula; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6066646 / Viitattu 25.10.2020

  • Olof Burman ja vaimo Carin/Kaisa

Kauhajoki Philpula/Filppula nimellä Burman †-merkintä (asunut tyttären Marian luona):
Kauhajoen seurakunta - Rippikirja 1736-1747, jakso 36: Philpula; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7026646 / Viitattu 19.7.2019

  • Olof Olofsson Burman ja vaimo Carin Eskilsdotter/Kaisa Eskontytär

† Death Kuoli 5.5.1737 Kauhajoen Filppulassa 89 v. ikäisenä: Arkistot Kauhajoen srk syntyneet 1691-1738, Kuva 141, kuolleet ja haudatut 1736- 1737.
Kauhajoen seurakunta - Syntyneiden luettelot 1691-1738, jakso 141: kuolleet ja haudatut 1736- 1737; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7029612 / Viitattu 19.7.2019
HISKI 5.5.1737 15.5.1737 Philpula Olof Olofsson Buurman 89


TOISSIJAINEN LÄHDEAINEISTO

http://raketola.fi.31-217-196-241.domainhotelli.fi/grpf3817.html

view all 14

Olli Ollinpoika Burman's Timeline

1648
1648
1689
January 4, 1689
Teuva, Finland
1690
1690
Teuva, Finland
1693
March 1693
Teuva, Finland
1699
January 1699
Koskela, Teuva, Finland
1702
1702
Teuva, Finland
1707
1707
Koskela, Teuva, Finland
1714
November 2, 1714
Teuva, Finland