How are you related to Jakob Pärn?

Connect to the World Family Tree to find out

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

About Jakob Pärn

Jakob Pärn (30. oktoober 1843 Lahvardi talu, Torma – 6. oktoober, 1916 Elva) oli eesti kirjanik ja pedagoog, eestlaste rahvusliku liikumise tegelane.

URL: http://www.vooremaa.ee/contents.php?cid=1007680 Millal rahvusliku liikumise aja viljakaima jutukirjaniku, õpikute autori, usuõpetuse ja eesti keele õpetaja Jakob Pärna üks esivanemaid, kelle nimi pole teada, Haaslavalt Põhja-Tartumaale Torma kihelkonda Tormakülasse oma perekonnaga elama asus, selle kohta andmed puuduvad. On vaid teada, et Mardil sündis Lahvardi talus 1776. aastal poeg Jakob, kes abiellus Tio nimelise tütarlapsega (sündinud 1776). Sellest abielust sündis kirjanik Jakob Pärna vanaisa Jakob.

Jakob Pärna vanaisa oli edukas talupoeg Jakob Pärna vanaisa Jakob olnud Torma kõrtsimees. Seda ametit pidades jõudnud ta teistest külameestest jõukamale elujärjele. Tänu sellele, et Jakob oli hea kangur, sai ta hästi läbi Torma mõisnikuga. Kanga kudumine mõisnikule andis aga omakorda lisasissetulekuid. Ka tundis Jakob huvi aianduse vastu. Ta pookis viljapuid ja pidas mesilasi. Tormas oli aiandus ja mesindus selleks ajaks rohkem arenenud kui mujal, seda tänu Johann Georg Eisen von Schwarzenbergile (1717-79), kes elas Tormas ja oli 1745-75 Torma-Lohusuu koguduse pastor). Ta avaldas aianduse ja mesinduse õpperaamatuid, rajas Torma puukooli ja aia.

Jakob Pärna vanaisa Jakob oli suure ja tugeva kehaehitusega ning suure habemega, mis oli tema eriliseks tunnuseks. Suurt huvi tundis ta kirjanduse vastu. Jakobi ja Tio abielust sündis 14. juunil 1804 kirjanik Jakob Pärna isa Kristjan, kellel oli esimesest abielust Anna Zimmermanniga (sünd 1802) seitse last - viis tütart ja kaks poega. Pärast leseks jäämist kosis Kristjan Loovere küla rendiperemehe Jakob Raudsepa tütre Leenu. Nende esimese lapsena sündis 30. (vkj 18.) oktoobril 1843 Tormakülas Lahvardi talus Jakob Pärn. Täisealiseks saades päris Kristjan isalt Lahvardi renditalu.

Kristjan Pärn ostis mõisnikult päriseks kehvema talu Kristjan Pärn, kes oli hakkaja, energiline, töökas talupoeg ja elas suurele perele vaatamata naabritest jõukamalt, tahtis talu päriseks osta. Kuid mõisnik Otto von Liphart viivitas Tormakülas, kus olid mõisa kõige paremad põllumaad, teorendilt raharendile üleminekuga, samuti talude päriseks müümisega, sest see oli talle kasulik. Nii oli see ka Lahvardi taluga, samuti kümmekonna teise Tormaküla taluga.

Ka püüdis Liphart eelkõige kehvema põllumaaga talusid päriseks müüa. Ja mõisnik pakkuski Kristjan Pärnale talu, mis asus keset suurt metsa neli kilomeetrit Lahvardi talust ida pool Palastvere külas. 1844. aastal sõlmiti Kristjan Pärna ja Lipharti vahel rendileping (mitte veel ostuleping) ja jüripäeval kolisid Pärnad Tormametsa (Metsa) tallu. Selle talu põllud olid viletsamad, liivased. Pealegi venitas mõisnik talu päriseks müümisega ja vedas sel moel Kristjanit alt. Talu ei toonud eriti midagi sisse ja kulud olid suured. Tänu suurele visadusele ostmine siiski õnnestus (1868. aastal), kuid raskemate ostutingimustega, kui need olid varem kokku lepitud.

Kristjani süda ja hing jäid Lahvardile, sest seal oli ta sündinud, seal möödus tema noorus, seal oli ta abiellunud, seal sündisid tema lapsed esimesest abielust. Ka teise abielu vanem laps, kirjanikuks ja kooliõpetajaks saanud Jakob sündis Lahvardil. Järgmised viis last - Gustav, Abram, kaksikud Mart ja Kaarel ning tütar Miili - sündisid Tormametsas. Kõik 12 last kasvatas Kristjan koos abikaasa Leenuga üles ja andis neile vähemalt külakooli hariduse. Kahele pojale, Jakobile ja Gustavile, aga Tartu Õpetajate Seminari hariduse. See kõneleb Lahvardi Kristjani hariduse tähtsusest arusaamisest.

Jakob Pärn kasvas koos C. R. Jakobsoniga Kristjanil olid tihedad sidemed Torma kõige harituma eestlase köster Adam Jakobsoniga, kes tuli siia elama ja töötama 1846. aastal. Sageli tuli Kristjan Tormametsast köstrimajja, kus arutati päevaprobleeme poole ööni. Suurelt jaolt oli Kristjani teene, et pärast Adam Jakobsoni surma 18. detsembril 1857 valiti tema poeg, 17-aastase nooruk Carl Robert Torma köstriks ja kihelkonnakooli juhatajaks-õpetajaks ning jäädi ootama, kuni ta 1859. aastal Valgas Cimze seminari lõpetas ja temast isa mantlipärija sai.

Esimese õpetuse sai Jakob Pärn kodus emalt, kes talveõhtuti ketramise kõrval Jakobile ja teistele lastele lugemist ja kirikulaule õpetas. Isa jutustas lugusid vanast ajast ning näitas kätte kirjutamise. Üheksa-aastaselt viidi Jakob Torma kihelkonnakooli, kus ta sai tuttavaks köstri ja koolijuhataja Adam Jakobsoni poja C. R. Jakobsoniga, kes oli temast paar aastat noorem. Koos käidi karjas, metsas, sest elukohad olid lähestikku. C. R. Jakobson oli elavam, temperamentsem, Jakob Pärn aga vaiksem ja tagasihoidlikum.

Lapsepõlves arenenud sõprus aitas metsade taga üles kasvanud Jakobil silmaringi avardada. Sõprus kestis elu lõpuni. Kui C. R. Jakobson Torma kihelkonnakooli õpetajaks ja köstriks sai, õppis Jakob Pärn oma sõbra juhatusel kaks talve innukalt saksa ja vene keelt ning sai temalt ilmselt ka maailmavaatelisi mõjutusi.

Tartu Õpetajate Seminar andis õpetajakutse Pärast Torma kihelkonnakooli lõpetamist, juba 19-aasatase noormehena, pääses Jakob Pärn 1862. aastal Tartusse Oheimi eraelementaarkooli, kust saadud haridusega ta siirdus 1865. aastal saksa õppekeelega Tartu I Õpetajate Seminari, mis andis selle lõpetajale linnaalgkooli (elementaarkooli) õpetaja kutse. Poegi Tartus koolitada polnud Kristjan Pärnal kerge, sest samal ajal tuli talu välja osta. Osa aega õppisid Jakob ja Gustav seminaris koos ja seda just ajal, mil isal olid kaelas ostuvõlad, viljasaak aga kehv.

Jakob Pärn sai seminaris õppides mitmelt poolt rahvuslikke mõjutusi, osales ise rahvuslikult meelestatud noormehena peamiselt eestlastest moodustatud salajases õpilasringis, kus arutati isamaalisi küsimusi ja vaieldi päevaprobleemide üle. Ta kõneles väljaspool seminari pedagoogilistel teemadel, kuulas kahe aasta kestel õhtupoolikuti ülikoolis keemia, geograafia ja füüsika loenguid.

Kujunema hakanud rahvuslikku vaimsust puhus Jakob Pärnas lõkkele C. R. Jakobsoni 1868. aasta sügisel Tartus peetud esimene isamaakõne. Nüüd, kui üle hulga aja taas kohtusid kaks noorpõlvesõpra, olevat nad andnud vastastikuse tõotuse: «Isamaa eest tööle! Igaüks oma jõudu mööda ja omas kohas.»

Jakob Pärn lõpetas seminari 1869. aastal ja sai seejärel koolmeistriks Põltsamaa elementaarkoolis, kus töötas aastail 1869-1871. Aastail 1871-1882 töötas ta Lihula elementaarkooli juhatajana. Juba Tartu kreiskoolis õppides oli ta tutvunud oma koolisõbra õe, veskirentniku tütre Anna-Juliane Zimmermanniga, kellega ta pärast Lihulasse tööle asumist abiellus.

Kirjaniku ja kooliõpetaja Jakob Pärna isa Kristjan ostis päriseks Linnutaja mäe lähedal Palastvere küla Tormametsa talu. Praeguseks on talu tühjaks jäänud. Ainukesena Pärnadest elab Kalmakülas Uno Pärn.

Viis õitsele Lihula elementaarkooli Enne teda vireleva Lihula elementaarkooli viis Jakob Pärn kiirelt õitsele. Tema juurde kooli saadeti lapsi õppima Läänemaa kaugematest paikadestki. Oma ühiskondliku, osalt ka kirjandusliku tegevuse pärast sattus Pärn vastuollu Lihula pastori Spindleri, Lihula mõisa rentniku W. von Grünewalti ja aleviku kadakliku seltskonnaga. Seepärast loobus ta kevadel 1883 ise kohast.

Lihula aega langeb ka Jakob Pärna kõige viljakam kirjanduslik tegevus, kaasa arvatud ühiskonnakriitilised artiklid ajalehtedes ja tema tähtsaim ühiskonnakriitiline ilukirjanduslik teos «Oma tuba, oma luba, ehk Lahwardi Kristjani ja Metsawahi Leenu armastuse lugu», mis ilmus Tartus 1879. aastal.

Raamatukaupmehena läbi ei löönud Sattunud oma suure perega kitsikusse, püüdis Jakob Pärn elatist hankida raamatukaubanduse alal algul Tallinnas, seejärel Tartus. Raamatukaupmeheks hakkamise mõte aga üldkokkuvõttes äpardus.

J. Hurda soovitusel õnnestus Pärnal 1883. aasta sügisel saada kihelkonnakooli juhataja koht Vana-Otepääl, kus ta jagas oma teadmisi kokku 25 aastat (kuni aastani 1908). Majanduslike tingimuste poolest kujunes Pärna elu Otepääl lahedamaks. Seal oli õpilasi märksa rohkem kui Lihulas (enamasti 60?80 piires). Õpetamine toimus algul nagu Lihulaski saksa keeles, suurem osa aastaid aga vene keeles. See valmistas palju muret ja nõudis suurt vaeva. Jakob Pärn võttis Otepääl töötades osa Eesti Kirjameeste Seltsi ja karskusseltsi «Edasi» tegevusest, asutas Otepää Põllumeeste Seltsi ja oli mitu aastat ka seltsi esimees.

Aastail 1908?16 töötas Pärn Volmari (Valmiera) Õpetajate Seminaris, kus õpetas eestlastest kasvandikele eesti keelt ja usuõpetust, oli sealses tütarlaste gümnaasiumis ning reaalkoolis tunniandja. Halb tervislik seisund sundis teda 1916. aastal õpetajaametist loobuma. Jakob Pärn suri 6. oktoobril 1916 Elvas ja on maetud Tartusse Raadi (end. Vana Maarja) kalmistule.

Moraliseerivad jutustused Jakob Pärn alustas kirjanduslikke katsetusi seminariõpilasena. Ta avaldas sel ajal ka oma esimese pedagoogika-alase raamatu «Mõistlik majapidaja ja lastekaswataja. Üks nõuandmise raamat peremeestele, perenaestele, koolmeistritele ja kes weel seks saada soowiwad» (Tartu, 1869; 1000 eks., 2. trükk 1878). Hiljem lisandus sellele käsiraamat «Kirjalikud tööd koolis ja kodus» (Tartu, 1879; 2000 eks.). Rohkesti ilmus temalt õpetlikke kirjutisi tervishoiust, mesilaste pidamisest jms.

Õpetajana rõhutas Pärn moraalsete väärtuste, hariduse ja eriti emakeelse õpetuse tähtsust. Temalt on ilmunud ka keeleõpetuse käsiraamatuid ja moraliseerivaid kasvatustemaatilisi jutte, lasteraamatuid ning rahvusliku liikumise ideid väljendavaid jutustusi ja mälestusi.

Moraliseerivad on ka Pärna esimesed jutud täiskasvanutele: «Pere tüttar ja Waene laps» (Tartu, 1872; tiraaz 2000 eks.), «Räbala-Hans ja Serwa-Aadu ehk: Kuida töö nõnda palk» (Tartu, 1873; tiraaz 1500 eks.), «Mis inimene külwab, seda tema ka lõikab» (Eesti Kirjameeste Seltsi Aastaraamat 1873) ja «Wanaema warandus» (Tartu 1875). Nende taoline on tema kõige tuntum jutustus «Oma tuba, oma luba ehk Lahwardi Kristjani ja metsawahi Leenu armastuse lugu» (Tartu, 1879; tiraaz 2000 eks.). Selle 2. trükk ilmus 1911. aastal, 3. trükk 1923. aastal ja 4. trükk «Loomingu Raamatukogus» 1979. aastal (uurimusliku saatesõnaga). «Oma tuba, oma luba ... » ilmus juba autori elu ajal kahes trükis soome keeles (1882 ja 1891) ning rootsi keeles (1882). Nagu oma teisteski teostes propageeris autor selles talude päriseks ostmist ja sel teel vabanemist balti mõisnike ikkest.

Jutustused «Juhan ja Adele ehk armastus ei küsi seisuse järele» (Tartu, 1879; tiraaz 2000 eks, 2. trükk 1892; tiraaz 600 eks.), «Üks ainus tütar» («Sakala Lisaleht» 1879?80) ja «Must kuub. Eestirahwa elust.» (Tallinn, 1883; tiraa˛ 2000 eks., 3. trükk 1923 ja 4. trükk «Loomingu Raamatukogu» 1979) seavad ideaaliks juba eestlasest mõisniku. Nimetatutest on «Must kuub» Jakob Pärna üks kõige tuntumaid teoseid ning läheneb romaanile. Mitmed Pärna jutustused arendavad oma toa ja oma loa ideed linnaoludes, osutades, et ka kaupmehe ja käsitöölisena võiks eestlane jõuda haljale oksale.

Kõigi Jakob Pärna raamatute tiraazid olid oma aja kohta võrdlemisi suured. See tähendab, et need olid loetavad ja pakkusid lugejale huvi, kuna käsitlesid rahvast erutavaid, elulisi probleeme.

Rahvusliku liikumise ideede propageerimisel toetas Pärn algul C. R. Jakobsoni juhitud suunda, hiljem lähenes Hurdale.

Torma valla elanike nimekirja (seisuga 15. detsember 1939) järgi elas Lahwardi talus Jürimaade perekond (Gottlieb, sünd. 1874; Minna, 1871; Hugo, 1906; August, 1912; Martha, 1914). Sinna istutasid 1957. aastal Karl Õunapuu, Jakob Õunapuu ja Toivo Õunapuu pärnad.

Linnutaja mäe lähedal Palastvere külas Tormametsa talus elas eelnimetatud Torma valla elanike nimekirja järgi Pärnade perekond (Eduard, 1904; Hilda, 1910; Rosalie, 1865; Evald, 1891; Ella, 1903; Uno, 1927; Helja, 1931; Arvo, 1935; Leena, 1862).

TOIVO ÕUNAPUU

Saksa pihtkonna personaalraamat 1884-1939; ...; EAA.1260.1.158; 1834-1939: http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1260.1.158:23?59,279,675,551,0

view all 15

Jakob Pärn's Timeline

1843
October 30, 1843
Torma
1872
May 28, 1872
Lihula (Leal), Läänemaa, Eesti (Estonia)
1874
May 1874
Lihula, Läänemaa, Eesti (Estonia)
1876
April 1876
Lihula, Läänemaa, Eesti (Estonia)
1878
June 1878
Lihula, Läänemaa, Eesti (Estonia)
1880
May 28, 1880
Lihula, Läänemaa
1882
August 8, 1882
1884
August 22, 1884
Otepää
1886
February 23, 1886
Parochi...?
1889
February 17, 1889
Otepää