Tere
Andsin sellest nimekirjast (900 nime) ka Memoriaal koostajatele ülevaate.
Need mehed mobiliseeriti 1941 NSVL poolt okupeeritud Eestist Punaarmeesse. Esmalt saadeti aga nad kõik tööpataljoni (loe: surmalaagrisse) surema.
Kui 1942 tuli idee moodustada rahvusväeosad siis neist kes veel elus (kasvõi haiglates) asuti moodustama diviise ja korpuseid. Need kes seni surnud või sel ajal surid kanti sellistesse nimekirjadesse. Ja vahet pole kas nad lasti ohvitseride/valvurite poolt maha, hukkusid tööõnnetuses või piinamises, surid nälga või haigustesse on nad siiski kõik Nõukogude karistussüsteemi ohvrid.
Enamik siin nimekirjas olijatest on värvatutena / mobiliseeritutena Memonto raamatutes 10 ja 11 + täiendusköited kirjas. Kuid vaid osad neist laagrisurmadest on kantud nimedena Memoriaali seinale. Siin nimekirjas on haigustesse surnuteks märgitud ka need kes nälga surid, maha lasti või muu vägivalla või tööõnnetuse tõttu elu kaotasid.
Ka Saaga NKVD andmikes tollest ajast võime leida tõendeid kus otseselt kirjas, et surmaotsus täide viidud kuupäeval X aga kodustele / omastele teatatud et suri vangla haiglas haigusesse kuupäeval Y.
Kuni pole täpseid tõendeid igaühe kohta eraldi võime kogu nimekirja käsitleda hukkunutena.