"Aleksander Roos i perekond" kalm Jõhvi kalmistul

Started by Private User on Thursday, June 7, 2018
Problem with this page?

Participants:

Profiles Mentioned:

Related Projects:

Showing all 6 posts

Tere.
igal aastal Jõhvi kalmistul käies ja nähes eesti perenimedega hääbuvaid kalmukohti, tekib küsimus, kas kuidagi teisiti ei saaks.
Ajendas kirjutama see, et "Alekander Roos perekond" (kivil selline kiri, kuupäevi ei olnud, tegin foto ka) kalmule oli pandud juurde kiri, kui hauaplatsi ei korrastata, siis 2019 aastast võtakse plats korduvkasutusse.
Kalmistut oli täna trimmerdatud, ka vanu hauakohtasid, eelpoolmainitu oli millegipärast tegemata jäänud. Luterlaste kalmud on ikka olnud tagasihoidlikud ja miks siis ei võikski vanad kalmukohad lihtsalt niidetud olla. Ei meeldi minule need betoonist müürid ümber platsi, lihtsuses on oma võlu.

Küsimus selles, kelle poole või kuidas peaks asja ajama, et vanad hauakohad Jõhvis säiliksid, kurb on vaadata neid pildiga monumente esivanemate haudadel.

Vajadusel saan saata foto.

Ei oska aidata. Hauapatse on sajandite jooksul korduvalt üle maetud...

hauaplatse

Siin seda hauda pole:
https://kalmistud.ee/haudi?action=maetud&popup=0&filter_mae...

Private User - Kui teil on rohkem infot sinna maetute nimede ja aastaarvude kota, oleksin tänulik. Genis on 41 tk Aleksander Roos nimelisi - ei suuda õiget leida...

Tere.
see on üks näide Jõhvi kalmistul toimuvast, kirjutasin sel teemal Jõhvi vallavalitsusse ja palusin hauaplatside nimekirja korduvkasutusele võtvastet haudaest, vastust siiani saanud ei ole. Hetkel on ca 200 sellist hauaplatsi.
A. Roosi kohta paraku rohkem ei tea, suhtlesin sealkandi inimestega, Genist leidsin A.R nimelise Jõhvi kandist Aleksander Roos
Kummastav on see, et Maarjamäel avatakse memoriaal represseeritutele ja Jõhvis samal ajal kaovad nende perede matmiskohad. Kalmistuseadus on selline ....

Üldiselt on kogu see asi puhtalt omavalitsuse hea tahte asi.

Muinsuskaitseametil oli küll veel 2000. algul plaan teha kõik ajaloolised (s o enne 1940 rajatud) kalmistud mälestisteks, kuid sinna see plaan on jäänudki. Kes tahab, võib küsida MKA ajaloomälestiste peainspektorilt:
Ilme Mäesalu, 6403022, ilme.maesalu@muinsuskaitseamet.ee; Pikk 2, Tallinn
aga ega sealt peale sooja õhu midagi vastuseks tule...

Samas tuleb arvestada, et Jõhvi kalmistu pole küll mälestis, aga on tervenisti kaetud kolme mälestise kaitsevööndiga. Seega suuri asju seal ilma kooskõlastamata ei tohi teha, matusetegevusse aga muinsuskaitse end ei sega. Võib ka lihtsalt rääkida probleemi üle kohaliku inspektoriga:
Kalle Merilai, Ida-Virumaa vaneminspektor, 3370609, 53478582 kalle.merilai@muinsuskaitseamet.ee Keskväljak 1, 41594 Jõhvi.
Vastuvõtuaeg E 14-17, K 10-13

Jõhvis uus võim, ehk tahab see end pisut tõestada?

Kui nüüd lugeda läbi Jõhvi valla kalmistueeskiri, siis seal on küllaga punkte, mis sätestavad ka kujundusele piiranguid:

§ 4. Matmine
(6) Kui haua kaevamisel tuleb pinnasest välja eelmise matuse säilmeid, maetakse need tagasi sama haua põhja kaevatud süvendisse. Tervena säilinud kirst tuleb jätta puutumata.
(7) Matmist takistavate hauakivide ja muude hauarajatiste ajutine kõrvaldamine ja taaspaigaldamine toimub matja kulul.
(8) Matja korrastab pärast matmist hauaplatsi ja hüvitab matmise käigus kõrvalolevatele haudadele tekitatud võimalikud kahjustused kokkuleppel kalmistu haldajaga või kahjukannatajaga.
(9) Pealematmine võib toimuda mitte varem kui 30 aasta möödumisel eelmisest matusest.
(10) Kultuuriloolisest tuntud isikute hauaplatsidele pealematmist ei teostata.

§ 5. Hauaplatside kujundamine ja hooldamine
(1) Hauaplats on kalmistu osa ja platsi kujundamisel tuleb jälgida kalmistul väljakujunenud kujunduspõhimõtteid ja kalmistu heakorrastamisprojektis määratud kujundusnõudeid.

Kultuurilooliste haudade nimekirja Jõhvi kalmistul veel pole (näiteid Eestis on aga küll). Ehk tasuks panna õlg alla selle loomisele? See aitaks natukenegi olemasolevat keskkonda säilitada.

Showing all 6 posts

Create a free account or login to participate in this discussion